Historia ku przestrodze

Margaret Atwood stworzyła historię przerażającą, aczkolwiek jawiącą się jako coraz bardziej realna. Tania Książka – Opowieść podręcznej to książka licząca sobie już kilka dekad. Okazało się jednak, że jej przesłanie opiera się upływowi czasu. W XXI wieku w wielu miejscach na świecie prawa kobiet nadal są łamane. Co gorsze, dzieje się tak również w niejednym kraju szczycącym się swoimi demokratycznymi wartościami. Na książkę Margaret Atwood spojrzeć można także w szerszym kontekście. Zawiera ona w sobie przesłanie ku przestrodze. Pokazuje, co może się zdarzyć, gdy społeczeństwo będzie przymykało oko na fanatyzm, agresję oraz  wykluczanie wybranych grup społecznych.

Zupełnie inny świat

Historia nakreślona przez kanadyjską pisarkę pokazuje, jak szybko może skończyć się znany ludziom świat. Choć wielkie przemiany są poprzedzane drobnymi sygnałami, to zamach na dotychczasowe zasady przebiega błyskawicznie. Kiedy się rozpocznie, niewiele już można zrobić. Wielu czytelników może mieć wrażenie, że Opowieść podręcznej zawiera w sobie sporo przesady. Czy jednak na pewno? Czy w rzeczywistym świecie nie da się dostrzec przemian, które choć łagodniejsze niż w powieści Margaret Atwood, to jednak zachodzą na podobnych zasadach? Obejmują:

  • stopniową zmianę regulacji, dotyczących praw człowieka, nie tylko kobiet,
  • powrót do skrajnej ortodoksji, nawet kosztem równości i wolności pewnych grup społecznych,
  • polaryzowanie społeczeństwa, a w następstwie jego osłabienie.

Doceniając świat oparty na wartościach

Książki takie jak Opowieść podręcznej przypominają o znaczeniu wartości, zbyt często postrzeganych jako oczywiste. Biorąc je za pewnik, ludzie przestają zauważać oznaki potencjalnych zagrożeń. I to już samo w sobie stanowi nie lada niebezpieczeństwo. Świat się zmienia, podobnie jak rządzące nim reguły. W czasach dynamicznie postępującej globalizacji zależności pomiędzy państwami i regionami są coraz większe. Tym ważniejsza wydaje się troska o utrzymanie zasad wypracowanych po II wojnie światowej. Ludzie nauczeni na ówczesnych doświadczeniach niczego nie cenili tak, jak praw człowieka i obrony ogólnoświatowego pokoju. Opowieść podręcznej przypomina, że te nadrzędne wartości nie są czymś danym raz na zawsze. Wymagają zaangażowania zarówno odpowiedzialnej klasy politycznej, jak i społeczeństwa obywatelskiego. Nie bez znaczenia pozostają też działania na arenie międzynarodowej. Nie można pozostawać obojętnym na krzywdę obywateli innego kontynentu, kraju czy regionu.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com