Wielkie Małe życie

Małe życie to wielka książka (https://www.taniaksiazka.pl/male-zycie-hanya-yanagihara-p-957420.html). W sensie dosłownym, ponieważ pozycja liczy sobie aż osiemset stron, ale przede wszystkim wielka z uwagi na niesione przez siebie przesłanie. Śledząc losy czterech przyjaciół, czytelnik przeżywa mnóstwo emocji. Często są one skrajne, Hanya Yanagihara porusza bowiem wiele różnych tematów. W sporym uproszczeniu należałoby rzec, że autorka nawiązuje do kondycji ludzkości. Pisze o największych zalet, jakimi może dysponować człowiek. A jest to umiejętność kochania i budowania przyjaźni, która przetrwa lata i sporo kłód rzucanych pod nogi przez życie. Z drugiej strony biografia Jude’a to dowód wymykającego się rozumowi ludzkiego okrucieństwa. W Małym życiu dobro i zło są ze sobą nierozerwalnie związane, mieszają się ze sobą, a momentami odnosi się wrażenie, że nie mogę bez siebie istnieć.

Przeszłość tkwi w człowieku

Ucieczka od przeszłości to marzenie wielu ludzi. Czasami wydaje się możliwa, w końcu Jude pod wieloma względami odciął się od swoich dotychczasowych doświadczeń. Zostawienie ich tak zupełnie za sobą okazuje się jednak niemożliwe. I to nie tylko przez wzgląd na ustawiczny ból, odczuwany przez tego bohatera. Hanya Yanagihara opisała trudne doświadczenia z dzieciństwa, pokazała ich ogromny wpływ na całe ludzkie życie. Zrobiła to na przykładzie konkretnego człowieka i jego osobistej traumy. Wątki biograficzne Jude’a czyta się trudno, wymagają one od czytelnika przejścia przez naprawdę trudne sceny. Ostatecznie pozwalają jednak zrozumieć takie, a nie inne zachowanie bohatera. Małe życie to zresztą historia nie tylko Jude’a, ale również jego przyjaciół. Każdy z nich niesie przez życie bagaż pewnych doświadczeń. Rzutują one na ich dalsze losy i sprawiają, że pozornie nieracjonalne poczynania nabierają większego sensu.

Życie, które ma sens

Poczucie bezcelowości własnej egzystencji wydaje się jednym z bardziej uniwersalnych ludzkich doświadczeń. Jude czuje się gorszy, niegodny miłości i przyjaźni. Nie potrafi spojrzeć na siebie oczami swoich przyjaciół, których życie pod wieloma względami odmienił na lepsze. Po książkę Małe życie warto sięgnąć chociażby przez wzgląd na niesione przez nią przesłanie. Hanya Yanagihara z całą mocą pokazuje czytelnikowi, że każde życie ma znaczenie. Być może nieoczywiste, ale mimo wszystko istotne. Po lekturze jej książki o wiele łatwiej spojrzeć na swoje losy z większym dystansem. I dostrzec w nich coś więcej, niż tylko trudne doświadczenia jednostki. Można też popatrzeć na siebie z perspektywy innych ludzi.

Drzewo freepik - pl.freepik.com